Prevencia a liečba bolestí chrbta

 

Autori: MUDr. Viliam Bršiak, MPH; PhDr. Michaela Kotrbancová, Cert. MDT.; Michal Bršiak, MBA
Vydal: Vydavateľstvo ProBenefit, s.r.o.
Mäkká väzba, 32 strán
Tlač: Tlačiareň ASSA, spol. s r.o.
Miesto vydania: Púchov
ISBN 978-80-971668-0-9

 

Cena: 3,00 €

 

       Publikácia je určená pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s chrbticou a chcú sa sami podieľať na ich zmenšení alebo odstránení. Je vhodná aj pre zamestnancov. Poskytuje im návod na vykonávanie jednoduchých relaxačných cvikov pri práci vykonávanej dlhodobo v sede alebo v stoji, ktoré pomôžu uvoľňovať najviac zaťažované miesta pohybového systému a pomáhajú spevňovať svaly chrbta, aj ako správne manipulovať s bremenami.
       Bolesti chrbta sú typickou civilizačnou chorobou. Príčin je veľa. Najčastejšie je to všeobecne nízka telesná zdatnosť a nesprávne zaťažovanie podporno-pohybového systému. Teda nedostatok pohybu a prevaha statického zaťaženia. Negatívne pôsobí aj dlhšie trvajúci stres, ktorý zvyšuje napätie vo svaloch a podieľa sa na vzniku bolesti chrbta.
      Medicínskych postupov na odstraňovanie bolesti chrbta je veľa. Okrem klasických postupov je v publikácii uvedená aj nová McKenzieho metóda na znižovanie bolestí chrbta pod vedením certifikovaného fyzioterapeuta.
      Ak sa nejedná o ochorenie, za stav pohybového systému je vo veľkej miere zodpovedný každý sám.
     Nie je potrebné vykonávať všetky doporučené relaxačné cviky, ale urobiť vlastný výber podľa pocitov v najviac zaťažovaných alebo bolestivých častí tela. Vybrané cviky môžeme vykonávať v práci i doma.
    Najlepšou prevenciou proti bolestiam chrbta je časté cvičenie, dávkované podľa fyzickej zdatnosti a veku. Posilnením chrbtového a brušného svalstva si vybudujeme svalový korzet, ktorý udrží stavce a kĺby chrbtice v správnom postavení.

Aké bude u nás počasie?
Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia