Ochrana dýchacích ciest COVID - 19

 

Rozdiel medzi rúškom a respirátorom

 

Ochranné rúška (verejnosti známe aj ako chirurgické masky) poskytujú iba čiastočnú ochranu. Funkciou ochranného rúška je vytvoriť jednoduchú bariéru. Ochranné rúška slúžia predovšetkým ako bezprostredná ochrana pred rozptýlením malých kvapôčok pri kýchaní alebo kašlaní z tela chorého na ostatných v jeho blízkosti. Ochranné rúška sú zvyčajne navrhované jednoducho, teda nie je možné nastaviť ich tak, aby priliehali tesne k pokožke v okolí úst a nosa. Tým sa značne znižuje ich účinnosť. Zdravého človeka úplne nechránia pred vstupom patogénov do jeho organizmu, ale znižujú riziko nákazy. Ochranné rúška sú určené najmä pre chorých/nosičov, ktorí nechcú nakaziť ostatných vo svojom okolí.

 

Respirátory (trieda FFP 2, FFP 3) musia spĺňať prísnejšie kritériá ako ochranné rúška. Sú dizajnované na to, aby zabezpečili utesnenie medzi respirátorom a tvárou. Vďaka nim je osoba vystavená výrazne nižšiemu počtu potenciálne patogénnych čiastočiek, ktoré sú rozptýlené vo vzduchu. Respirátory fungujú na princípe filtrovania vzduchu, ktorý človek vdychuje a zachytávajú z neho škodliviny. Úlohou respirátora je teda zabrániť vstupu škodlivých látok do dýchacieho systému zdravého človeka. Respirátor je teda vhodnejší na použitie v priestoroch, o ktorých sa vie, že sú plné pravdepodobne infekčných ľudí . Doba životnosti OOPP je stanovaná výrobcom daného typu výrobku.

 

Respirátory môžu byť bez alebo s výdychovým ventilom- tieto sa nosia oveľa pohodlnejšie, najmä z dlhodobého hľadiska- výdychový ventil znižuje nadmernú vlhkosť a teplo v maske z vydýchnutého vzduchu.   Ventil sa počas výdychu otvorí a počas nádychu sa uzavrie, takže vdychovaný vzduch prechádza cez filtračnú zložku respirátora. Pracovníci môžu nosiť respirátory s výdychovým ventilom, pokiaľ sami nemajú infekčné ochorenie dýchacích ciest (pretože cez výdychový ventil by unikalo infekčné agens), príp. je potrebné prekrytie bavlneným rúškom.

 

 


 

 

Dezinfekcia a opakované použitie OOPP na ochranu dýchacích ciest

 

Ak nemáte dostatočné množstvo OOPP na ochranu dýchacích ciest pre svojich zamestnancov, je možná dezinfekcia a opakované použitie už použitých OOPP.

 

Chirurgické rúška sú určené len na jedno použitie.

 

Bavlnené rúška je možné používať opakovane – každý deň je potrebné ich dezinfikovať – oprať v práčke pri 90°C alebo dostatočne prežehliť na sucho alebo vyvariť minimálne 5 minút vo vriacej vode.

 

Respirátory FFP1, FFP2, FFP3 – sú taktiež určené na jedno použitie, no vzhľadom na danú situáciu, je možné ho nosiť dlhšie, ak nevykazuje známky poškodenia. Respirátory je možné dezinfikovať rôznymi aerosólovými dezinfekčnými  sprejmi s  a antibakteriálnym (aj s virucídnym) účinkom. Poprípade sa môžu dezinfikovať denaturovaným liehom alebo alkoholom. Po nanesení dezinfekčného spreja je potrebné respirátor nechať vysušiť.

 

Nie je vhodné čistenie gélovými dezinfekčnými prostriedkami a taktiež pranie, alebo vyváranie – vysoké teploty môžu spôsobiť poškodenie respirátora.

Po nanesení dezinfekčného spreja je potrebné respirátor nechať vysušiť.

Nie je vhodné čistenie gélovými dezinfekčnými prostriedkami a taktiež pranie, alebo vyváranie – vysoké teploty môžu spôsobiť poškodenie respirátora.

 



Likvidácia použitých ochranných rúšok/respirátorov

 

Použité ochranné prostriedky, ktoré vznikajú občanom v domácnosti alebo zamestnancom v bežných prevádzkach – rúška, respirátory, rukavice, vreckovky sa likvidujú ako bežný odpad – t.z. do zmesového odpadu. Odporúča sa nasledovný postup:

  • Použité rúška, masky či respirátory treba dať do plastovej tašky, vreca a pevne uzavrieť.
  • Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner).
  • Použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu.
  • Samozrejme si umyť ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.
Aké bude u nás počasie?
Napíšte nám
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia